Pagini

sâmbătă, mai 29

Senatorul melcilor









Pentru ca, cel mai probabil, o sa profitam de vremea buna si o sa mergem la Idrifaia, locul tihnit si inverzit unde necazurile se estompeaza, dispar, o sa postam in mare fuga povestea intamplata cu o saptamana in urma: “Senatorul melcilor” a efectuat o vizita de lucru la biroul senatorial din teritoriu. Ca orice oficialitate, a impartit programul in doua, partea oficiala si vizita privata. Deplasarea s-a facut cu masina cu sofer, binenteles. Revenirea la baza s-a soldat cu portbagaj plin, normal.

Am fost intampinati cu cozonac cald, facut din faina casei, framantat cu mana, garnisit cu miezul nucilor noastre, copt pe vatra, la foc de lemne si stropit cu sudoare de frunte de bunica. Cozonacul cald al copilariei, insa, foarte bun si pentru catel!

Am spalat butoaiele, am taiat o gasca si am mers sa luam un cas adevarat!

Dupa atata program oficial, am incins focul si i-am trantit o masa tovaraseasca, cu sprit si verdeturi printre mititei! Dificila mai este relatia cu alegatorii, cu toate nici macar mititeii nu ii da senatorul.

14 comentarii:

  1. Asa-i ca viata simpla e mai frumoasa?...Si mie mi-e aproape si chiar suficient mirosul de cozonac cald, caldura jarului din cuptor si zgomotul naturii...

    RăspundețiȘtergere
  2. Aha... Mese tovărăşeşti. Cu şpriţ şi mici. Cel mic trebuie să fie pregătit pentru viitor, he, he! Apropo, cîţi mici a mâncat ştrumfuleţul?

    RăspundețiȘtergere
  3. Este nemaipomenita fotografia cu puiul ciupelit, pregatit pentru mancare, in prim plan!
    Tot timpul va confruntati cu noutati...
    Ganduri bune pentru voi doi! ;)

    RăspundețiȘtergere
  4. Mda, era cât p-aci să cer asistenţă, pentru micuţ, la "Protecţia copilului" când ai zis că aţi tăiat o gaşcă! =)) Abia când am văzut gâsca ciupelită m-am prins despre ce era vorba! :D

    RăspundețiȘtergere
  5. Nimic nu se compara cu o asemenea vizita...privat de adevarata:)

    RăspundețiȘtergere
  6. Fiecare are in viata sa o oaza de liniste, un loc unde se refugiaza de vacarmul orasului. Avem nevoie de existenta acestor locuri si trebuie sa folosim cu cap. Tu, te pricepi de minune sa petreci timp in oaza proprie :) Bravo!

    RăspundețiȘtergere
  7. Este , deja , tarziu sa va spun pofta buna! , asa ca va spun 'sa va fie de bine' popasul in 'casa bunicilor'!

    RăspundețiȘtergere
  8. cred ca Dorel Visan va invideaza!

    RăspundețiȘtergere
  9. dand:
    are toate motivele, mai ales ca el nici nu are asa o palarie!

    RăspundețiȘtergere
  10. kokoriko:
    avem idei mult, timpul este cam putin!

    Erys:
    Este un loc foarte linistit, departe de sosea, intr-o margine de sat, pe o colina....

    Cristian Lisandru:
    Asa cum spuneam si intr-o alta postare, totul este cu portie, deci.... doi mititei pentru fiecare.

    Gabriela Elena:
    "puiul ciupelit" este o gasca de toata frumusetea... sau, ma rog!... a fost!

    RăspundețiȘtergere
  11. silavaracald:
    nu ne speriem nici de Obama!
    tot ceea ce facem este licit.

    angi:
    este si parerea noastra, motiv pentru care fugim cat de des putem!

    RăspundețiȘtergere
  12. INCERTITUDINI:
    Multumim! Casuta aceea are iz de casuta din turta dulce, mai ales atunci cand bunica face "kurtos-kolac", un fel de spirala din cozonac.

    RăspundețiȘtergere
  13. Ghiocelul alb:
    Multumim pentru gandul bun. Bucuria cea mai mare este copilul frumos si sanatos. Restul, daca nu il avem, ni-l inchipuim!

    RăspundețiȘtergere